Tatrzańskie Warsztaty Bentologiczne 2013 r.

Dnia 8 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w Warsztatach Bentologicznych. Poniżej fragment artykułu z Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego Watra:

”W tym roku po raz kolejny Tatrzański Park Narodowy jest współorganizatorem warsztatów tematycznych poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu ochrony przyrody Tatr. Odbędą się one w dniach 9-11 maja i będą poświęcone bentosowi, czyli zespołowi organizmów zwierzęcych związanych z dnem środowisk słodkowodnych, na podstawie, których można oceniać m.in. jakość zasobów wodnych. 8 maja zaplanowano natomiast zajęcia dla młodzieży szkolnej oraz wykład popularnonaukowy dla wszystkich zainteresowanych.

- 8 maja swą obecność zapowiedziało blisko 850 dzieci, szykuje się więc ustanowienie rekordu frekwencji w imprezach edukacyjnych organizowanych przez TPN. W związku z powyższym wraz z współorganizatorami przygotowaliśmy sześć półgodzinnych bloków tematycznych, które umożliwią wszystkim dzieciom jak najlepsze poznanie tematyki zajęć - zapewnia Łukasz Pęksa z TPN-u.

Blok Bentologiczny - to główny blok prezentujący życie zespołu organizmów zwierzęcych związanych z dnem środowisk słodkowodnych, podczas którego dzieci i młodzież będą mogły bezpośrednio zetknąć się z życiem wód.

Równocześnie w tych samych godzinach przeprowadzone zostaną dodatkowe pół godzinne bloki tematyczne, prezentujące życie wód:

 

  • „Przydenne filmy” – blok filmowy o nurkowaniu pod lodem;
  • „Przydenny łańcuch pokarmowy” – gra ruchowo strategiczna z życia podwodnych mieszkańców Tatr, która zostanie rozegrana na łące w ogrodzie, na trawie, nie w wodzie... Choć ryby głosu nie mają, dzieciom wolno wtedy piszczeć i śmiać się;
  • „Mokre ćwiczenia z Tajemniczego Ogrodu” – niespodzianka;
  • „Wszystkie rybki śpią w potoku” – opowieść Starego Człowieka i Morze (Morskie Oko) o rybach tatrzańskich wód;
  • „Narysuj swojego chruścika lub widelnicę” – konkurs rysunkowy na najpiękniejsze wizerunki mieszkańców tatrzańskiego dna.

Impreza dla dzieci odbędzie się w godzinach od 8.30 do 14.30 w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego 42 a.”

Aktywne uczestnictwo i żywiołowe reakcje uczniów świadczyły o tym, że taka forma nauki jest bardzo atrakcyjna. Dziękujemy TPN-owi  za możliwość uczestnictwa w tak dobrze przygotowanych warsztatach.

Galeria zdjęć