Szkolna wycieczka do Malborka

W dniach od 6-ego do 11-ego września 2010 roku uczestniczyliśmy w wycieczce poświęconej zamkom krzyżackim. Odwiedziliśmy miejsca słynące z zabytków z czasów istnienia zakonu krzyżackiego i jednocześnie uczciliśmy 500-lecie bitwy pod Grunwaldem.

Pierwszego dnia ( poniedziałek ) w strugach deszczu dojechaliśmy do Solca Kujawskiego, w którym w asyście przewodnika zgłębialiśmy wiedzę o życiu na ziemi w czasach prehistorycznych, a szczególnie w erze dinozaurów.

Wieczorem pojechaliśmy do Torunia, gdzie w forcie IV wybudowanym w latach 1878-1884 spędziliśmy dwie noce. Budowla robi ogromne wrażenie. Pod opieką przewodnika wieczorem zwiedziliśmy ją, poznaliśmy jej przeznaczenie ( Toruń pełnił funkcję twierdzy broniącej dostępu do Polski ).

Następnego dnia rano pojechaliśmy do Piwnic obejrzeć obserwatorium astronomiczne Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zwiedzanie miasta z panią przewodnik rozpoczęliśmy od wejścia przez Bramę Klasztorną na Rynek Starego Miasta. Kolejno obejrzeliśmy: Ratusz Staromiejski, kamienice mieszczańskie na Rynku Głównym, spichlerz gotycki i krzywy dom, mury obronne, Dwór Artusa, Żywe Muzeum Piernika  (  sami  wypiekaliśmy także pierniczki ), Muzeum – Dom Mikołaja Kopernika, Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i spacer po najważniejszym deptaku Torunia – ulicy Szerokiej.

Koniec pobytu w Toruniu to zwiedzanie miasteczka uniwersyteckiego i ruin zamku krzyżackiego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był gotycko-renesansowy zamek Golubski, w którym też mieliśmy nocleg. Po zwiedzaniu miasta powstałego 15 maja 1951 roku z połączenia Golubia i Dobrzynia ( dwa miasta leżące po przeciwległych brzegach Drwęcy ) na dziedzińcu zamku odbyła się uroczystość pasowania każdego z nas na rycerza zamku. Było ognisko, pasowanie mieczem, średniowieczne stroje, taniec polonez i wreszcie turniej.

W 1960 roku w 550 rocznicę bitwy pod Grunwaldem odsłonięto zespół pomnikowy. W jego skład wchodzą: amfiteatr i muzeum bitwy, makieta przedstawiająca ustawienie wojsk obu stron przed bitwą, opodal ośmiometrowej wysokości pomnik-obelisk z płaskorzeźbami twarzy jagiełłowych wojów, 11 masztów metalowych z proporcami symbolizującymi chorągwie wojsk Jagiełły biorące udział w bitwie. Kompleks ten zwiedziliśmy w towarzystwie pani przewodnik, z którą także poznaliśmy najważniejsze zabytki Olsztyna: gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie na krużgankach można oglądać wykonaną własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika tablicę astronomiczną.

Tego dnia mieliśmy jeszcze atrakcję w postaci noclegu na największej ( 84 ha ) wyspie śródlądowej w Europie Wielkiej Żuławie. Wyspa ta znajduje się na jeziorze Jeziorak w Iławie ( jezioro najdłuższe w Polsce ). Na wyspę dopłynęliśmy promem. Zakwaterowni zostaliśmy w drewnianych domkach z węzłem sanitarnym i telewizorem, do którego zaczęliśmy już tęsknić. Następnego dnia rano także promem dostaliśmy się na brzeg jeziora i wyruszyliśmy do Malborka.

Zamek krzyżacki w Malborku to trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim. Składa się z zamku niskiego, średniego i wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Od 14 września 1309 roku do 1457 roku zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego.

W sobotę wyruszyliśmy do Zakopanego. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze zamek krzyżacki w Gniewie ( obecnie będący własnością prywatną ) i Pelplin. W Pelplinie monumentalną Bazylikę Katedralną z zabudowaniami klasztornymi i w Muzeum Diecezjalnym jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga. O pięknie Bazyliki ( XV wiek )  nie zapomnimy, a zdjęcia pozwolą obejrzeć ją innym.

Galeria zdjęć